פוסט 1 בסדרה 'אור בקצה' - אמנים ויוצרים חולקים טיפים על יצירתיות. ראיון עם תמי דוד רודריג.

' א ו ר ב ק צ ה ' – סדרת ראיונות עם אמנים על רעיונות וטיפים ליצירתיות, והפעם עם tami rodrig, חברתי מבה"ס היסודי, שגרה שנים רבות בארה"ב, יוצרת תכשיטים, פסלונים, משטחים אמנית מיקס מדיה, משלבת צילומים וחומרים ומה לא... תמי: כבר שנים שאני חולמת על מכוני כושר ליצירה. מין מועדון שבמקום בריכה או משקולות יש בו חומרי יצירה שונים ומשונים, ואנשים יושבים ביחד ויוצרים, ומפרים אחד את השני. חדרים עם ערימות של קוביות ומבוגרים יושבים על השטיח ובונים.... רעיונות באים אלי כמו הנשימה. חושבת שליצור פשוט עושה את החיים לשווים לחיות. אני מרגישה יצירתית כשפתאום מתחברים לי דברים לא קשורים - ומהחיבור נולדים דברים חדשים. הרגשתי ככה לא מזמן, כשהכנתי פסלון של ארנב, ופתאום, תוך כדי עבודה, האוזניים נראו לי כמו צבר (קקטוס), אולי הנוף של מקסיקו ששהינו בה אז השפיע עליי, וחיברתי את שני הדברים והופתעתי ואהבתי את מה שיצא. אולי זה הטיפ הראשון. לנסות לחבר ולערבב.

טיפ שני - להעמיד את האוביקט על הראש ולצייר אותו הפוך. עץ, למשל, הופך לכתם ירוק עם איזה משהו חום למעלה. אני עושה את זה אוטומטית עם כל דבר, איכשהו אני מקלפת את המשמעות של החומר/האובייקט ורואה אותו בתור כמו שהוא. כתמי צבע וחומר. זה קשור להתבוננות ופירוק של דברים לגורמים והרכבה מחדש. למשל, בציפוי מלגו שעשיתי למשטח במטבח (ראו תמונה). כי מבחינתי, הלגו הוא פלסטיק איכותי וצבעוני, שעשוי מחתיכות שמתחברות טוב יחד. ככה נוצר לו משטח במטבח שלנו.אבל אני אוהבת לייצר גם כשזה לא ממש יצירתי. אוהבת שהידיים עסוקות. נהנית לחזור ולייצר תכשיטים לפי מודלים שכבר המצאתי. ההכנה שחוזרת על עצמה מביאה רגיעה. טיפ שלישי- כשיוצאים מהבית מלא רעיונות מגיעים. טיולים בטבע, ביקורים בגלריות, סיורים בשווקים. אני נמשכת לאומנות פרימיטיבית (מותר להגיד ככה או שלא פוליטיקלי קורקרט?) וטיולים בעולם השלישי עושים לי את זה. אני אוהבת צבעוניות, לחבר צבעים וקומפוזיציות עד לרגע שיודעים שזה נכון- הרגע בו מרגישים הרמוניה. אבל זה לא זמן טוב לדבר על יציאה מהבית, לא אצלכם בארץ ולא אצלי בארה"ב, אז הנה טיפ לעכשיו.

טיפ רביעי- בימים אלה, כשנכפה עלינו לשבת בבית זו הזדמנות טובה לפתח את הדמיון. אפשר לפשפש בערימת המיחזור, למצוא קופסאות שימורים, או כל מיני כלי פלסטיק, עיתונים וקרטונים. בעזרת מסקינג טייפ לחבר אותם לצורה כלשהי (ואם אין מסקינג טייפ אז גם נייר אלומיניום יעבוד), ולצפות בעיתונים טבולים בדבק שהוכן ממים וקמח מבושלים. לעבוד בשכבות וכשמתייבש זה מתקשה ואפשר לצבוע.