בואו נדבר על מוות
סדנת כתיבה אישית
בהנחית 
נרי לבנה
26-28 מאי, 2022
מנזר יוחנן בהרים, עין כרם

איך לא ליפול לכתיבה של טקסט בנאלי, טקסט צדקני או רגשני? איך לכתוב מתוך מודעות עצמית, איך לא לשחק דמות, איך להיות הדמות?
בין אם אתם  כותבי בלוג, טור אישי בעיתון, או פוסטים ברשתות החברתיות, בין אם אתם כותבים להנאתם ובין אם לפרנסתכם, יכול להיות שזאת בדיוק הסדנה בשבילכם.

בסדנת הכתיבה 'איך לא לשעמם' נלמד לכתוב באותנטיות, לכתוב בקול מקורי וייחודי, בקול מזוהה וממותג. נתנסה בבחירת זווית התבוננות שמתאימה לנו, ונלמד איך לבנות את הטקסט באופן אמין ומושך, איך להימנע מקלישאות, איך לבנות פואנטה, והכי חשוב - איך לא לשעמם.

תכנית הסדנה 
יום חמישי
התכנסות, חדרים, נישנושים (מ-14:00)

שיחת פתיחה והיכרות

ארוחת ערב

"מי אני, מה אני, אבן רחוב כי תרדפני" /ח.נ. ביאליק – שאלות זהות, מציאת קול אישי, פרטי, אותנטי, איך להגיד אני בלי לפחד.

יום שישי

סיור שחרית בעין כרם 

ארוחת בוקר
מי כותב? מי מדבר אלי כרגע? – דמות הכותב. כיצד לכתוב סיפור/ פוסט/ מכתב פרידה/ מאמר דעה, בגוף ראשון או שלישי? בפניה אל הקוראים או בהתעלמות מהם? כמספר כל יודע או כאחת הדמויות? תרגול של זוויות התבוננות שונות והשפעתן על הסיטואציה וחווית הקורא.

ארוחת צהריים

איך לא לשעמם – איך לסקרן ולאחוז בתשומת לבו של הקורא, איך להעביר לו את החוויה כך שיחוש אותה (לפחות כמו הכותב), חשיבות השימוש בהומור, אירוניה, דימויים ומטאפורות, והסבר מקיף על קריאה כפעילות משותפת של הכותב והקורא.
ארוחת ערב וקבלת שבת 

שבת

סיור זריחה בעין כרם

ארוחת בוקר 

דמויות - מה אנחנו צריכים לדעת על הדמויות שלנו, איך נבחר את דמותנו שלנו ואיך נאפיין את הדמויות האחרות.

ארוחת צהריים
סיכום, שיח וצידה לדרך (סיום משוער 16:00)

עלויות ותכולות

עלות הסדנה - 1950 שקלים

המחיר כולל:
- שני לילות בחדר לשניים בבית ההארחה של מנזר יוחנן בהרים 
  (חדרים פשוטים ונקיים, שרותים/מקלחת צמודים)
- ארוחות מלאות מיום חמישי בערב ועד שבת בצהריים.
- סדנאות כמפורט בתכנית
- סיורים בעין כרם

המחיר אינו כולל:
- הסעות למקום הסדנה
   (בסמוך לסדנה נפרסם פרטי קשר לטובת נסיעות שיתופיות)
- תוספת ליחיד בחדר (single) - סך 300 ש"ח

נרי.jpg

על המנחה
 

נרי לבנה, עיתונאית, אשת רדיו וטלוויזיה, שחקנית, בעלת טור ותיק ופופולארי בעיתון ה'ארץ', מנחת סדנאות כתיבה ב"גיבור תרבות", "המגדלור", " תשע נשמות" ובזום, בוגרת האוניברסיטה העברית בספרות  ופילוסופיה , השתתפה בשורה ארוכה של תוכניות טלוויזיה, רדיו וכתבות עיתונאיות, מחברת הספר "המדריך לאשה המושכת" בהוצאת עם עובד, "אוהבת אדם, אוהבת ללמד ובצר לי מצטחקת."
נרי:"אומרים לי שאני כותבת כמו שאני מדברת. זאת מחמאה אדירה בעיני אלא שהיא שקר. ה"אני המדבר שלי" אולי דומה מאוד ל"אני הכותב שלי" ובכל זאת הם שונים מהותית זה מזה. נדרשו לי עשר שנים של כתיבה עיתונאית בטרם הרשיתי לעצמי לכתוב לראשונה את המילה הכי מפחידה בעיני "אני".

כתיבה האישית היא סוגה בפני עצמה, מפחידה יותר מכל סוגה, משום שכדי שנוכל לעמוד מאחורי המילה "אני" קודם כל עלינו לדעת מי אנחנו, לדעת, כמו שאומרים הפסיכולוגים "מבפנים". רק לאחר שנדע זאת נוכל למצוא את הטון שלנו, אותו טון שישמש אותנו לכתיבה אישית ושלעיתים יש בו לא פחות הסתרות מגילויים.
רק כשנכיר את עצמנו, נוכל להרשות לעצמנו מה אנחנו רוצים לחשוף ומה להסתיר ואיזה טון של "האני הכותב" ייצר לא רק אצל הקוראים אלא גם אצלנו עצמנו כקוראים הראשונים שלנו תחושה של אותנטיות."

קבוצה קטנה, עד 15 משתתפים